בשלב זה בתהליך כתיבת הרומן יש לסופר את הרעיון הבסיסי שלו, את דמות המפתח ואולי כמה דמויות משניות והוא עומד להתחיל לתכנן. אבל לפני שהוא יכול לעשות זאת יש החלטה חשובה. איך יספר הסופר את סיפורו - בנרטיב של אדם ראשון או בנרטיב של אדם שלישי? להחלטה זו תהיה השפעה עמוקה על אופי, עלילה ועל מבנה הרומן (כלומר צורת הרומן). חשוב, אם כן, כי זה החליט לפני כל מתכננת מתבצעת.
הבה נסתכל מקרוב על נרטיב של אדם ראשון. זה לעתים קרובות הבחירה של סופרים חדשים. זה נראה להם להיות דרך טבעית מאוד לספר סיפור.
"נולדתי בגיל צעיר מאוד ..."
במבט ראשון, נראה שסיפור האדם הראשון נותן מיידיות לסיפור, במובן זה שהוא מקרב את הסופר והקורא. אבל שקול. הסיפור שמספרים אותו המספר הראשון טמון בעבר - האירועים שהמספר מספר לקורא על כך שכבר קרה. לא משנה כמה מרגש או מתוח את חוט עשוי להיות ברור כי המספר שרדו לספר את הסיפור.
זה נכון הקורא הממוצע עשוי להתעלם מההיבט הזה, אבל יש היבטים קשים יותר של הנרטיב אדם ראשון להתמודד. במקרה הראשון, הוא מגביל את נקודת המבט של המספר. המספר יכול רק לספר לקורא על האירועים בסיפור שהוא ראה או שמע את עצמו או נאמר עליו. הוא אינו יכול לתאר אירועים המתרחשים במקומות אחרים שבהם אין לו ידע.
אה, אתה אומר, אבל הוא יכול לעבור לדמות אחרת בסיפור ולספר מה קרה מנקודת מבט חדשה זו. זה נכון, אבל זה מגלה קושי נוסף. אם הקריאה של האדם הראשון נמשכת בנקודת מבט חדשה זו, כיצד יכול המחבר להבחין בין "הקולות" השונים של הדמויות כאשר הוא מופיע בנרטיב של האדם הראשון?
עבור דמות לבוא לחיות את הדף הוא / היא צריכה להיות מעוגל לחלוטין. דפוסים ייחודיים של דיבור, נימת קול ומגרש צריכים להיות שונים בין הדמויות, כך שהקורא אינו יכול להיות בטוח לגבי מי מדבר דיאלוג או מי הוא המספר בסצנה הבאה או בפרק הבא. תכונות מייצגות אלו חייבות להופיע גם בקטעי תצוגה, כלומר קריינותפשוטה. זה קשה להשיג עבור סופר חסרי ניסיון.
עם זאת, המחבר יכול להשתמש נרטיב מעורבים - כמה פרקים בגוף ראשון ואחרים השלישי. אין כללים או מוסכמות נגד תכסיס זה. אבל את הקורא יש לשקול. זה הכרחי כי הקורא הוא לא מבולבל על ידי שינויים מתמידים בפורמט של נרטיב. הרומן המוצלח הוא תמיד חלק לקרוא. הקצב חשוב גם כאן, אבל זה יטופל במאמר נוסף.
הבה נבחן נרטיב של אדם שלישי.
"ונדי לפתה את צווארון מעילה בחוזקה סביב צווארה, "בואי, ג'ן," אמרה בחוסר סבלנות, "זדרז או שנחמיץ את האוטובוס." "כן. בלי להעיף מבט נוסף בבן זוגה, היא יצאה אל הגשם השוטף ... "
נרטיב אדם שלישי הוא כלי שימושי מאוד. הוא מבחין בקלות בין הדמויות לבין תכונותיהן. זה מאפשר דיאלוג. כמו כן, האירועים של הסיפור מתרחשים ממש לפני העיניים של הקוראים. הקורא צודק במרפקה של הדמות כאשר האירועים מתרחשים. במילים אחרות, הקורא 'חי' את האירועים יחד עם הדמויות.
ונדי עשויה לשרוד עד סוף הרומן או שלא. הערה של זהירות כאן - אם ונדי היא דמות המפתח אז היא חייבת לשרוד - אופי המפתח ומה שקורה לאותו תו הוא רובוט של הרומן. דמויות משני ניתן להרוג אם העלילה דורשת את זה גם אם היה להם נקודת מבט בעבר. נרטיב האדם השלישי יכול להיחשב פחות מסובך מהנרטיב של האדם הראשון עם מגבלותיו.
כיצד להחליט איזה נרטיב מתאים לרומן שלך? נסה את התרגיל הזה. לכתוב סצינה קצרה הראשונה בגוף ראשון ולאחר מכן לכתוב את אותה סצנה שוב בגוף שלישי.
זכרו שלסוג הנרטיב שייבחר תהיה השפעה על הדמויות שלכם, על התכנון ועל המבנה של הרומן.

Author's Bio: 

בשלב זה בתהליך כתיבת הרומן יש לסופר את הרעיון הבסיסי שלו, את דמות המפתח ואולי כמה דמויות משניות והוא עומד להתחיל לתכנן.